Verkossa: Maanantaikahvilassa Askeleita sujuvampaan arkeen – ajankohtaista vammaispalveluista

4.5.2026

Kello: 16.30 - 18.30

Zoom


Maanantaikahvila kokoontuu verkossa lähes joka viikko ja on avoin kaikille CP-liiton toimintapiiriin kuuluville.

Tällä kertaa sukellamme ajankohtaiseen ja monelle tärkeään teemaan, kun asiantuntijavieraaksemme saapuu Jukka Kumpuvuori Avustajaklinikalta.

Keskustelemme käytännönläheisesti mm. seuraavista kysymyksistä:

  • Mikä ihmeen asiakassuunnitelma ja miksi sillä on väliä? Mitä on hyvä huomioida, kun palveluja päivitetään uuden lain mukaiseksi?
  • Henkilökohtaisen avun toteuttamistavat, mitä vaihtoehtoja on?
  • Liikkumisen tuki: mikä on uutta ja mitä kannattaa ottaa huomioon palvelutarpeen arvioinnissa?

Tämä ilta tarjoaa tietoa, vertaistukea ja mahdollisuuden esittää kysymyksiä matalalla kynnyksellä. Voit tulla mukaan kuuntelemaan tai osallistua keskusteluun juuri itsellesi sopivalla tavalla.

Maanantaikahvila avaa ovensa tuttuun tapaan klo 16.30, jolloin on mahdollisuus vaihtaa kuulumisia. Jukka pääsee ääneen klo 17 ja siirrymme Illan teemaan.

Jos et ole aiemmin ollut mukana Maanantaikahvilassa, ilmoittaudu mukaan tähän teemailtaan tästä linkistä Ilmoittautumalla saat liittymislinkin sähköpostiisi.

Ilmoittautumislomakkeella myös aiemmin Maanantaikahvilassa käyneet voivat halutessaan jättää etukäteiskysymyksiä illan asiantuntijavieraalle.

Maanantaikahvila on Zoomissa. Jos Zoom ei ole sinulle tuttu tai tarvitset apua mukaan liittymisessä, voit ottaa yhteyttä CP-liiton suunnittelija Heidiin.

Tervetuloa – kahvin kanssa tai ilman.

TÄSTÄ pääset mukaan keskusteluun.

Kysy lisää

suunnittelija (aikuistoiminta)

Heidi Huttunen

040 589 5893